Витяг з Правил користування міським електричним транспортом на території м. Харкова.
1. Загальні положення
1.1. Метрополітен - міський пасажирський електричний транспорт, користування яким пов'язане з підвищеною небезпекою. Правила користування Харківським метрополітеном (далі - Правила) розроблено з метою забезпечення надійного, якісного, безпечного перевезення та обслуговування громадян, які перебувають в метрополітені, і регулювання взаємодії пасажирів та метрополітену.
1.2. Ці Правила поширюються на працівників перевізника і пасажирів, встановлюють умови проїзду пасажирів, перевезення багажу та його оплату, обов'язки, права та відповідальність перевізника і пасажирів.
1.3. Ці Правила розроблено відповідно до законів України «Про транспорт», «Про міський електричний транспорт», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист прав споживачів», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті», Цивільного та Господарського кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Правил надання населенню послуг з перевезень міським електротранспортом, Правил технічної експлуатації метрополітенів України та інших нормативно-правових актів.
1.4. Ці Правила, схеми ліній метрополітену розміщуються у вестибюлях станцій у зручних для пасажирів місцях та у вагонах поїздів. На входах до станцій розміщується інформація про режим роботи метрополітену.
1.5. Особи, які перебувають на території метрополітену, повинні дбайливо ставитися до споруд, обладнання та іншого майна метрополітену, бути взаємоввічливими, дотримуватися чистоти, громадського порядку, вимог пожежної безпеки та цих Правил.
2.1. Вартість проїзду встановлюється відповідно до вимог чинного законодавства України.
2.2. Прохід пасажирів за межі автоматичних контрольних пунктів здійснюється виключно за допомогою електронного квитка, разового квитка, Картки харків'янина, а в разі пільгового проїзду - за допомогою пільгового електронного квитка та/або Картки харків'янина, яка надає право пільгового проїзду.
2.3. Пільговий електронний квиток та/або Картка харків'янина, яка надає право пільгового проїзду, використовується виключно особою, яка має право пільгового проїзду, за наявності оригіналу посвідчення (довідки), що підтверджує право на пільгу та відповідає затвердженому зразку. Посвідчення (довідки) з ознаками підробки, строком дії, який закінчився, такі, що не належать особам, які їх пред'являють, копії документів, у тому числі засвідчені нотаріально, право на пільгу не підтверджують.
2.3.1. У разі відсутності у пасажира відповідного оригіналу посвідчення (довідки), на підставі яких надається пільга на проїзд, пільговик не має права користування пільговим електронним квитком та/або пільговим проїздом за Карткою харків'янина. Проїзд пасажира в такому разі повинен здійснюватися за встановленим повним тарифом.
2.4. Документи (довідки), що підтверджують право на пільгу, пасажири повинні пред'являти в розгорнутому вигляді.
2.5. Порядок проходу пасажирів на станції метрополітену визначається перевізником.
2.6. Пасажирам, що належать до маломобільних груп населення, дозволяється прохід через механічний турнікет з реєстрацією.
2.7. Оплаті підлягає:
2.7.1. Кожний прохід пасажира за межі автоматичних контрольних пунктів у напрямку пасажирської платформи.
2.7.2. Перевезення багажу окремо за кожне місце:
Оплата за перевезення кожного місця багажу здійснюється за встановленим тарифом вартості проїзду одного пасажира.
Дозволяється одному пасажиру перевозити не більше двох місць багажу.
Пільговий електронний квиток, що надає право на пільговий проїзд у метрополітені, не надає права на безоплатне перевезення багажу.
2.8. Лижі, санки, ковзани, велосипеди та подібні до них спортивні й транспортні засоби, ялинки, саджанці, садовий інвентар, риболовні снасті, вогнепальна зброя, колючі предмети та предмети, що легко розбиваються, перевозяться в чохлах або належній упаковці.
2.9. Заборонено перебувати у вестибюлі станції та перевозити в метрополітені:
2.9.1. Багаж:
2.9.2. Пожежонебезпечні, вибухонебезпечні, отруйні, наркотичні та їдкі речовини, газові балони.
2.9.3. Тварин, у тому числі собак, дрібних тварин і птахів у спеціальних контейнерах або клітках, сума вимірів яких за довжиною, шириною та висотою перевищує 120 см.
2.9.4. Багаж на візках та інших засобах, крім сумок-візків, валіз і сумок на колесах, розміри яких не перевищують розмірів, визначених у підпункті 2.9.1.
3.1. Перевізник зобов'язаний:
3.1.1. Забезпечувати безпеку пасажирів та якісний рівень надання послуг з перевезень, їх доступність для пасажирів, які належать до маломобільних груп населення, створювати пасажирам необхідні умови для перебування в метрополітені, вживати заходи з метою усунення недоліків в обслуговуванні, вимагати від пасажирів безумовного виконання цих Правил.
3.1.2. Забезпечувати дотримання персоналом вимог законодавства про міський електричний транспорт та захист прав споживачів.
3.1.3. Утримувати поїзди та територію станцій у належному технічному та санітарному стані.
3.1.4. Надавати пасажирам у доступному для них місці інформацію про роботу метрополітену, порядок проходу за межі автоматичних контрольних пунктів, чинні в метрополітені умови оплати проїзду та перевезення багажу, доступність об'єктів метрополітену для маломобільних груп населення, проїзд до станції призначення.
3.1.5. Оголошувати в поїздах назви станцій, попереджати пасажирів про зачинення дверей у вагонах, у разі потреби надавати їм додаткову інформацію.
3.1.6. Інформувати пасажирів через гучномовний зв'язок про правила їх перебування на ескалаторах, платформах, про зміни в роботі метрополітену тощо.
3.1.7. Визначити в салоні електропоїзда місця для сидіння пасажирів, які належать до маломобільних груп населення.
3.2. Перевізник має право:
3.2.1. Вимагати у пасажирів надання для перевірки оригіналів документів, що підтверджують право на користування пільговим електронним квитком та/або Карткою харків'янина, яка надає право пільгового проїзду.
3.2.2. Здійснювати контроль документів, що пред'явлені пасажирами, з метою визначення їх чинності, відповідності особі пред'явника, наявності ознак підробки тощо.
3.2.3. Ініціювати зупинення дії пільгових електронних квитків та/або Картки харків'янина, яка надає право пільгового проїзду, у разі їх неправомірного використання пасажирами шляхом письмового звернення до комунального підприємства «Харківпасс». Пасажир, що неправомірно використав пільговий електронний квиток та/або Картку харків'янина, яка надає право пільгового проїзду втрачає право на повторне отримання та використання пільгового електронного квитка та/або пільгового проїзду за Карткою харків'янина.
3.2.4. Забороняти прохід за межі автоматичних контрольних пунктів або відмовляти (призупиняти) у наданні послуг з перевезення пасажирам:
3.2.5. Вживати заходи щодо регулювання пасажиропотоків, змінювати режим роботи ескалаторів, перекривати переходи між станціями, пропускати поїзди без зупинки на станції, обмежувати вхід на станцію та вихід з неї або закривати станцію при значному збільшенні пасажиропотоку та в нештатних ситуаціях.
3.2.6. Вимагати від пасажирів звільняти вагони електропоїздів на кінцевих станціях та в разі виникнення надзвичайних ситуацій або у випадках виводу електропоїздів з лінії.
3.2.7. Вимагати від пасажирів негайного припинення дій, що становлять небезпеку для інших пасажирів або руху поїздів, а в разі потреби вживати заходи для виведення таких пасажирів за межі станцій метрополітену.
3.2.8. Залучати співробітників відділу поліції з обслуговування метрополітену в разі порушення пасажирами вимог цих Правил.
4.1. Пасажири зобов'язані:
4.1.1. Користуватися дверима «Вхід», заходячи на станцію, та «Вихід», виходячи з неї, не затримуватися, бути обережними та притримувати за собою двері.
4.1.2. Оплатити кожний прохід за межі автоматичних контрольних пунктів станцій та перевезення багажу, визначеного в пункті 2.7 цих Правил.
4.1.3. За вимогою працівників перевізника надавати для перевірки оригінали посвідчення (довідки), що підтверджують право на користування пільговими електронними квитками.
4.1.4. Заходити на ескалатор, що рухається в потрібному напрямку або має індикацію зеленого кольору на балюстраді, тримаючись за поручень, при вході та виході піднімати поли довгого одягу та багаж для уникнення потрапляння їх до складових елементів ескалатора.
4.1.5. Не допускати потрапляння підборів до елементів обладнання метрополітену.
4.1.6. Перебуваючи на ескалаторі:
4.1.7. Перебуваючи на ескалаторі з дітьми:
4.1.8. Перебуваючи на платформі:
4.1.9. Перебуваючи у вагоні поїзда:
4.1.10. Звільняти вагони поїздів на кінцевих станціях та на інших станціях за вимогою працівників перевізника.
4.1.11. Виконувати вимоги працівників перевізника в разі виникнення нештатних ситуацій, якщо з'явилася загроза безпеці пасажирів.
4.2. Пасажирам заборонено:
4.2.1. Перешкоджати виконанню службових обов'язків працівниками перевізника та не виконувати їх законні вимоги.
4.2.2. Передавати іншим особам посвідчення (довідки), що підтверджують право на пільгу або пільговий електронний квиток.
4.2.3. Заходити на станцію через автоматичні контрольні пункти, встановлені на входах і виходах, та розмежувальні бар'єри без оплати.
4.2.4. Проходити через автоматичні контрольні пункти за пільговим електронним квитком та/або Картки харків'янина, яка надає право пільгового проїзду, що належать іншій особі.
4.2.5. Користуватися одночасно декільком особам одним пільговим електронним квитком та/або Картки харків'янина, яка надає право пільгового проїзду для проходу через автоматичний контрольний пункт.
4.2.6. Знаходитися на території метрополітену оголеним, з оголеним торсом, у спідній білизні без одягу, без взуття, у брудному одязі, одязі з явно вираженим специфічним неприємним запахом.
4.2.7. Заходити на станцію з морозивом або іншою їжею та напоями, що можуть забруднити пасажирів.
4.2.8. Заходити на станцію у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння.
4.2.9. Залишати дітей без нагляду.
4.2.10. Знімати огородження та заходити на ескалатор, що не працює.
4.2.11. Заходити на ескалатор, що працює в зворотному напрямку.
4.2.12. Пересуватися ескалатором, не тримаючись за поручень, або з багажем, визначеним у пункті 2.9 цих Правил.
4.2.13. Наступати на обмежувальну лінію, нанесену на бокові частини східців ескалатора, сідати на його східці та поручні.
4.2.14. Бігти сходами ескалаторів, маршовими сходами, платформами, вестибюлями та залами станцій.
4.2.15. Пересуватися в метрополітені на самокатах, роликових ковзанах, скейтах та інших спортивних і транспортних засобах.
4.2.16. Самовільно проходити до споруд метрополітену, що не призначені для пасажирів, виробничих приміщень станцій, за огороджену територію метрополітену та тимчасові огородження.
4.2.17. Спиратися або сідати на огорожі, встановлені у вестибюлях та на платформах станцій.
4.2.18. Чіплятися на пристрої освітлення станцій і покажчики та пошкоджувати їх.
4.2.19. Кидати сторонні предмети на колії, сходи та балюстраду ескалаторів.
4.2.20. Спускатися на колії, ходити ними, їздити на міжвагонних з'єднаннях та дахах вагонів, чіплятися за обладнання поїздів.
4.2.21. Відчиняти двері або притулятися до дверей у вагонах та ліфтах під час їх руху.
4.2.22. Заважати відчиненню або зачиненню дверей поїздів на станціях, вільному входу та виходу пасажирів.
4.2.23. Користуватися без потреби переговорними пристроями, а також пристроями зв'язку метрополітену, вимикачами «Стоп» на балюстраді ескалаторів.
4.2.24. Користуватися відкритим вогнем, піротехнічними пристроями, палити, смітити, вживати алкогольні та слабоалкогольні напої на станціях та у вагонах поїздів.
4.2.25. Відтворювати звукозаписи через гучномовці, грати на музичних інструментах, співати на території станцій та у вагонах поїздів.
4.2.26. Проводити фото-, кіно-, відеозйомку без письмового дозволу перевізника.
4.2.27. Здійснювати торговельну або будь-яку іншу комерційну діяльність на території метрополітену без письмового дозволу перевізника.
4.2.28. Проводити публічні заходи та вести агітаційну діяльність.
4.2.29. Розклеювати, роздавати або іншим способом розповсюджувати продукцію інформаційного або рекламного змісту без письмового дозволу перевізника.
4.2.30. Перебувати на території станцій метрополітену та у вагонах поїздів з метою жебракування.
4.2.31. Під'єднуватися до мереж водо- та електропостачання метрополітену без укладання відповідного договору.
4.2.32. Створювати ситуації, що перешкоджають безпечному пересуванню пасажирів та руху поїздів.
4.2.33. Пошкоджувати, розфарбовувати вагони, ескалатори, інше обладнання та споруди метрополітену.
4.2.34. Засмічувати і забруднювати територію станцій, салони вагонів, колії та ескалатори.
4.3. Пасажири мають право:
4.3.1. На безпечний та якісний проїзд до станції призначення згідно з нормативно-правовими актами України.
4.3.2. На придбання електронних квитків, квитків, що діють у метрополітені.
4.3.3. На безоплатне перевезення:
4.3.4. На отримання інформації на офіційному сайті перевізника, від чергового персоналу перевізника про роботу метрополітену, порядок проходу за межі пропускних пунктів, доступність об'єктів метрополітену для маломобільних груп населення, чинні в метрополітені умови оплати проїзду та перевезення багажу, проїзд до станції призначення.
4.3.5. На надання домедичної допомоги черговим персоналом станції та виклик екстреної медичної допомоги.
4.3.6. Звернення до працівників перевізника для вирішення спірних питань.
4.3.7. Зупиняти ескалатор вимикачем «Стоп» для запобігання травмування пасажирів під час перебування на ескалаторі та в разі падіння багажу, потрапляння речей або одягу пасажирів до елементів ескалатора, падіння інших пасажирів.
4.3.8. Звернутись за супроводом та отримати його (для маломобільних груп населення).
4.4. Пасажирам пропонується:
4.4.1. Прямуючи до пропускних пунктів станцій, заздалегідь підготувати електронні квитки, разові квитки, Картку харків'янина, пільгові електронні квитки та/або Картку харків'янина, яка надає право пільгового проїзду.
4.4.2. У вагонах поїздів поступатися місцем пасажирам, які належать до маломобільних груп населення, пасажирам з дітьми, вагітним жінкам.
4.4.3. Повідомляти про забуті речі або інші предмети, що виявлені у вагонах поїздів, на станціях, у пішохідних переходах, працівників перевізника або працівників поліції.
4.4.4. Негайно повідомляти про падіння людей або речей на колію, виникнення задимлення або пожежі, порушення громадського порядку та інші ситуації, що можуть вплинути на безпеку перевезень пасажирів та руху поїздів, працівників перевізника, а перебуваючи у вагоні поїзда, - машиніста через переговорний пристрій «пасажир-машиніст».
4.4.5. Зберігати спокій та витримку в разі виникнення нештатних або надзвичайних ситуацій.
5. Відповідальність за порушення Правил
Особи, які порушують Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством України.